Jak nejlépe vyhodit a zároveň zužitkovat organický odpad ze zahrady a kuchyně? Ideálním řešením je kompostér. Poradíme Vám, jak jej založit.
Také si kladete věčnou otázku,
kam s bio odpadem? Kdo má velkou zahradu, v jejímž koutě mu nevadí nevzhledná hromada kompostu, může odpad vynášet tam a ponechat jej svému osudu. Nicméně pro menší zahrádky, kde je každý kout nutné využít smysluplně a zajistit estetičnost pozemku jako celku, tento způsob ukládání odpadu nepřipadá v úvahu. Potom je nutné pořídit si
kompostér.
Výhody kompostéru
- Přenosnost
- Rychlejší kompostování
- Estetický vzhled
- Ušetření místa v popelnici
- Ekologie, recyklace odpadu
Co se do kompostéru vyhazuje?
Posekaná tráva, shrabané listí, kůru, podrcené větve, piliny, natě, slupky ze zeleniny a brambor, ovoce, které nestačíte zkonzumovat. Dále kávovou sedlinu a použité čajové sáčky, které není třeba vysypávat z jejich obalu – je vyrobený z rozložitelných materiálů. Na kompost zkrátka můžete vyhodit všechno, co by v popelnici zabíralo místo a hlavně by na skládce působilo zbytečné uvolňování plynů. Nevadí ani lepenka nebo nepotištěný papír.
V plastovém kompostéru je odpad schován a hlavně – díky speciální konstrukci umožňující cirkulaci vzduchu – nezapáchá. Nejde však jen o vyřešení samotné otázky, kam s odpadem, ale díky kompostéru můžete ještě navíc odpad výborně zužitkovat a vyrobit si hnojivo. To lze použít na zahradě do záhonů se zeleninou nebo květinami. Také domů do květináčů.
Jaký odpad na kompost nepatří?- Mléčné výrobky
- Maso, kosti
- Tuky
- Pecky z ovoce
- Veškerý nerozložitelný materiál
- Stavební materiál
- Barvy, laky, chemikálie
- Trus domácích zvířat
| |
Výhody zahradního kompostéru jsou tedy nesporné. A jak jej založit?
- Dno kompostéru nevykládejte žádnou fólií, je třeba nechat kompostovaný materiál přístupný hmyzu, žížalám, houbám a vlhkosti ze země, které kompostování urychlují. Je tedy třeba kompostér postavit na zem bez betonového či podobného podloží. Vhodné je odstranit travní drny.
- Na dno tedy položte pár větviček, díky kterým bude kompost provzdušněný.
- Na větve můžete hned nasypat první odpad, který doporučujeme proložit pár kousky kartónu nebo nepotištěného papíru.
- Vhodné je jednou až dvakrát do roka kompost převrátit a provzdušnit.
- Je třeba udržovat správnou vlhkost – kompost nesmí být příliš suchý ani přemokřený.
- Vyhozené materiály střídejte a promíchávejte mezi sebou.
TIP: Pokud si pořídíte hliníkový otevřený kompost, umístěte jej na polostinné místo a kolem vysázejte keře. Budou pomáhat zadržovat vlhkost a kompost skryjí.
Domácí vermikompost – nechte pracovat žížaly
Proč vermikompost? A rovnou domácí? Fungování vermikompotéru je založeno na práci kalifornských žížal, jejichž násadu lze zakoupit na internetu. Vermikompost má kromě všech výhod klasického kompostéru ještě výhody navíc. Můžete jej mít na balkóně nebo doma – to znamená velmi pohodlné vyhazování bio odpadu. Nikam jej nemusíte nosit. A žížaly se postarají o rychlý a nezapáchající proces kompostování.