Připravili jsme si pro vás menší slovníček částí našeho fotovoltaického systému. Jím disponují všechny solární stavby od základních přístřešků přes zimní zahrady až po autobusové zastávky. Jednotlivé prvky se opírají o nejmodernější technologie.
Našim cílem bylo zajistit, aby všechny vyrobená energie mohla jít do domu a přebytky se ukládat do baterie na pozdější časy. Lze také zajistit, aby
solární zahradní stavby byly zcela soběstačně a
nezávislé na distribuční síti.
Jaký typ solární panelů používáme?
Jedná se o fotovoltaické tenkovrstvé monokrystalické panely. Ty mohou být jednostranné či dokonce bifaciální a při světlém podkladu využívat difuzní světlo. Taková varianta zvyšuje účinnost systému až o 30 %. Vše díky provedení sklo-sklo, kdy jsou panely zalisované mezi dvě vrstvy bezpečnostního skla.
Jakého výkonu následně mohou dosáhnout? Na jednom bifaciálním panelu vzniká výkon až 350 wp. Pergola o oblíbené velikosti 4,4 x 5,3 metru nabídne 12 panelů o celkovém výkonu 4,2 kWp. To vše při zachování 10% transparentnosti.
Tabulka výkonu solární pergoly SOLAR ENERGO
Rozměr | Počet panelů | Výkon |
329 x 364 cm | 6 panelů | 2,1 kWp |
437 x 536 cm | 12 panelů | 4,2 kWp |
760 x 536 cm | 21 panelů | 7,35 kWp |
Optimizér fotovoltaických panelů
Jak název napovídá, tak
optimizér má funkci optimalizovat jednotlivé panely, aby dosahovaly vyšší energetické výtěžnosti. Do celého systému vnáší
smart funkce, které zajistí vyšší spolehlivost. Jedná se například o
automatické vypnutí jednotlivých panelů, či jejich monitoring za účelem
sledování výroby energie a správy systému. Konfigurace pak probíhá pomocí mobilního zařízení se systémy Android nebo iOS.
Asymetrický hybridní střídač
Nejprve je třeba si říci, k čemu střídač slouží. Základní součást fotovoltaického systému přeměňuje stejnosměrný proud z panelů na střídavý. Tedy na elektřinu, kterou lze následně použít v domácnosti. Zároveň se jedná o inteligentní elektroniku, která monitoruje výkon solárních panelů a sleduje důležité parametry celé sítě.
Přívlastek hybridní pak znamená, že je schopen provozu v ostrovní variantě, kdy nejsme připojeni k distribuční síti, a zároveň ve verzi, kdy jsme její součástí. V praxi to znamená, že si sám určuje, zda je lepší čerpat energii z uložené baterie, z distribuční sítě anebo přímo ze solárních panelů.
U našich solárních staveb využíváme služeb asymetrického střídače. Ten rozděluje výkon do více fází s ohledem na to, kde je elektřina zrovna potřeba. Vyrobená energie tak pokrývá veškerou spotřebu v domě a nic nepřetéká do sítě.
Monitorovací příslušenství
Důležitou součástí funkce střídače je monitorovací příslušenství. Díky němu můžete sledovat provoz střídače ze svého mobilního telefonu, a to prostřednictvím uživatelsky jednoduché aplikace. Zde získáte kompletní přehled o spotřebě a stavu uložené energie.
Baterie Growatt
Námi použité baterie vynikají flexibilně volitelnou kapacitou od 7,58 kWh do 25,6 kWh. Díky tomu získáte dostatek prostoru si elektřinu uložit na čas, kdy bude nebe pod mrakem. Takhle účinné baterie ještě více umocňují soběstačnost solárních zahradních staveb. Díky tomu si je můžete postavit na jakémkoliv místě, aniž byste je zapojili do distribuční sítě.